تبلیغات خلاق

تبلیغات دستمال توالت چارمین در آمریکا به عنوان دوست نداشتنی ترین آگهی برگزیده شد اما از جهت ترغیب به خرید در رده اول قرار داشت؛ چگونه چنین آگهی موفق شد تا آمار فروش را بالا ببرد؟ فرد ویکمن (Fred Wakeman) در یکی از رمان های خود در مورد تبلیغات اینگونه می نویسد :

در میان یک جلسه تجاری مردی روی میز سالن کنفرانس تف میکند و می گوید : چند لحظه پیش مرا در حال انجام کار زشتی دید. تف کردن کار زشتی است اما این کار من را همیشه به یاد خواهید داشت . اما دقت داشته باشید تبلیغات تهوع آور و خسته کننده و فاقد نکته ظریف در دراز مدت برای صنعت تبلیغات زیان آور است. مصرف کننده احمق نیست او همسر توست!

ویلیام برن باخ از نظریه پردازان بزرگ عرصه تبلیغات است وی معتقد است:

تا زمانی که مردم شما را باور نکرده اند آنچه را که گفته اید حقیقت نیست اگر جلب توجه نکنید به شما گوش نمیدهند. تا زمانی که از قدرت خیال خود چیزهای زنده و جذاب خلق نکنید توجهشان را جلب نخواهید کرد . راهی که برن باخ پیش میگیرد ما را به سوی ایجاد یک نام تجاری پایدار پیش می برد.

چند نکته برای فروش

کار مشتری را تا آنجا که می توانید بیاموزید. از کارخانه بازدید کنید با نحوه تولید آشنا شوید به اندازه کافی راجع به آنها مطالعه کنید . شرط اساسی شناخت مشتری، مصرف کننده ، محصول و بازار است.

 • لویی پاستور: شانس همراه کسی است که همیشه حاضر است
 • مصرف کننده محصول را بشناسید : در مورد آنها مطالعه کنید آنها را حس کنید. در دنیای آنها غوطه ور شوید .
 • جایگاه کنونی محصول را بررسی کنید: نویسنده کتاب به جایگاه سازی معتقد است در مغز هر مصرف کننده برای یادآوری میزان محدودی حافظه وجود دارد. آنها احتمال می دهند برای هر محصول سه نام در ذهن باقی می ماند.

اگر روی محصولی کار کنید که یکی از سه نام نیست باید یکی از رقیبان را از میدان به در کنید . جایگاه خود را بین رقبا شناسایی کنید. در کدام عرصه ها به دفاع مانده اید؟ تا جای ممکن در مورد محصول و نام تجاری خود ادعا کنید. پرچم خود را در بلندترین قله بکوبید.

برای تعیین یک استراتژی قوی پافشاری کنید.

استراتژی واضح و روشن می تواند امید بخش باشد. استراتژی های مبهم دست و پای شما را می بندند. استراتژی باید ساده باشد.

 • دقت کنید چیزی که می گویید مهم باشد. پیام باید توجه افراد را به خود جلب کند. باید خواسته مصرف کننده باشدو در جهت رفع مشکل باشد.
 • تبلیغات رقبای خود را بررسی کنید. استراتژی نام های تجاری موفق را شناسایی کنید.

خلق آگهی: گفتن حرفی درست به شکلی درست!

فراموش نکنید که با دو مشکل روبرو هستید: مشکل مشتری و مشکل خودتان مشکل مشتری: بیان واقعیت هاست که با گفتن حرف راست حل میشود.

مشکل شما: گفتن آن حرف به شکلی درست و جذاب مشکل را به عنوان سوال مطرح کنید:

تبلیغ فولکس واگن :1960 جهت اثبات این امر که در شرایط سخت برف و یخ بندان هم قابل اطمینان است این سوال مطرح شد : هیچ فکر کرده اید راننده ماشین راه بازکن چگونه به ماشین خود می رسد؟

– واقعیت اساسی را درباره محصول پیدا کنید : رنگ مو برای جوان تر به نظر رسیدن نیست بلکه برای این است که خود را بیشتر بپسندیم.

محصول رقیب را امتحان کنید:

نقطه ضعف پیشتاز را بیابید و از آنجا به او حمله کنید .در بازار اتومبیل کرایه آمریکا شرکت (اویس (Avis از هرتز عقب تر بود به مشتریان خود گفت در شرکت ما با صف های کوتاه تری مواجه خواهید شد.

روی فواید محصول تاکید کنید:

خصوصیات محصول مهم نیست بلکه فوایدی که این خصوصیات ایجاد می کنند مهم است . دقت کنید که انسانها مته شش میلیمتری نمی خرند بلکه آنها به دنبال سوراخ 6 هستند.

روی مد تاکید نداشته باشید:

مدها دائما تغییر می کنند. به جای تلف کردن وقت روی موضوع های گذرا و قول زننده فعالیت خود را روی نیازهای اساسی انسان متمرکز کنید.

حرف راست را بگو و راهت را ادامه بده

شرکت : Avis ما دومین هستیم و به این دلیل بیشتر فعالیت می کنیم. ساده = خوب

اگر از این متن خواستید چیزی یاد بگیرید بگذارید آن یک چیز این باشد: ساده بودن در هر زمان بهترین روش است. چگونه یک آگهی تبلیغاتی بسازیم؟

اولین قدم برای تهیه آگهی جمع آوری اطلاعات لازم برای نوشتن متن آگهی است . اطلاعاتی که تهیه کننده آگهی باید در مورد کالا کسب نماید با پاسخ دادن به هفت پرسش زیر می توان کسب نمود:

 1.  چه لوازم و مواد و عواملی در جنس به کار رفته است؟
 2. 2 به چه خوبی ساخته شده است؟
 3. چه استفاده ای دارد؟
 4. چگونه با کالای رقبا مقایسه می شود؟
 5. وسیله شناسایی کالا در فروشگاه چیست؟ 6 قیمت کالا چقدر است؟
 6. حقایق مهم درباره خریداران احتمالی؟

دومین قدم کسب اطلاعاتی درباره مصرف کنندگان کالای مورد نظر است. تهیه کننده آگهی می تواند با پاسخ به چهار پرسش زیر ، اطلاعاتی در مورد مصرف کننده کسب نماید:

 1.  جنس آیا به وسیله مردان- زنان یا هر دو مصرف می شود؟
 2. 2 چه سنینی بیشتر مصرف می کنند؟
 3. درآمد مصرف کننده جنس در چه حدود است؟
 4. چه کسانی در تصمیم خرید نفوذ دارند؟

گام سوم در تهیه آگهی این است که تهیه کننده آگهی به محل سکونت افراد مورد نظر خود توجه کند ؛ زیرا محلی که افراد در آن سکونت دارند در طرز زندگی آنها و مصرف جنس مورد آگهی موثر می باشد.

گام چهار در تهیه آگهی تبلیغاتی، تحلیل اطلاعات جمع آوری شده در مراحل قبلی است؛ پس از آنکه تهیه کننده آگهی تمام حقایقی را که به آن احتیاج دارد جمع آوری نمود و در دسترس او قرار گرفت، آن وقت وظیفه او این است که ببیند از بین اطلاعات جمع آوری شده از چه نکات مهم و موثری برای استفاده در آگهی و فروش جنس می تواند استفاده نماید.

پس از اینکه تصمیم گرفته شد از چه موضوعی در تبلیغ باید استفاده گردد نوبت به آن می رسد که مشخص کنیم پیام و منبع پیام باید دارای چه ویژگیهایی باشد. منبع پیام به طور خلاصه باید ویژگیهای زیر را دارا باشند:

 1.  اعتبار منبع
 2. جذابیت فیزکی و ظاهری
 3. مورد علاقه مخاطب بودن
 4. معنادار بودن منبع.

گام بعدی در تهیه آگهی تبلیغاتی استفاده از جاذبه های تبلیغاتی در پیام تبلیغی است؛ هر پیام تبلیغاتی برای اینکه بتواند مخاطب را به سوی محتوای پیام خود جلب کند، از یک نوع جاذبه استفاده می کند .

21 مهر 1398 3:56 ب.ظ